Reytingler


Günlük Reytingler
04 Ocak 2011 


Yepyeni bir yıl ile dizi sektörü yeniden hareketlendi, çoğu dizi başlamasa da komediler ile ilk kıpırdanma yaşandı. İşte yılın ilk pazartesisinin sonuçları.


 1. House yokluğunda ilk saatte How i Met Your Mother çok rahat zirvedeydi zira hiç rakibi yoktu. Ancak yine 4'e ulaşamamasına şaşırdım doğrusu.
 2. İlk saatin ikinci yarısında yine dönüş yapan CBS yapımı RoE zirvedeydi. CBS kimsenin yokluğunda ortalığın tozunu dumana katacak gibi :)
 3. İkinci saat için hiç söylemeye gerek yok oranın ve günün gediklisi Two And a Half Men yine ezici bir üstünlük ile hem saati hem günü lider tamamladı. 4.6 gibi inanılmaz bir orana ulaştı
 4. İkinci saatin ikinci yarısında ise yine CBS'in yeni komedisi Mike & Molly zirvedeydi. Güzel bir bölümle dönüş yapan M&M Himym ile rekabetini sonuna kadar götürecek gibi.
 5. Son saatte ise yine, yine ve yine CBS yapımı var zirvede. Bu sefer drama olarak Hawaii Five-0. Castle ile giriştiği rekabette çok az bir farkla lider tamamladı saatini.

Özetlemek gerekirse, CBS zirvede ABC takipte olarak geçti bütün gece. Komediler ve Two And a Half Men damgasını vurdu geceye.


--------------------------------------------------------------------------------
13 Aralık - 19 Aralık Haftalık Tablo


Yine dizilerimiz olmadığı için böyle bir atraksiyon yapayım dedim. Haftalık derlemeyi sizlerle paylayalım.

 1. Fazla dizi yoktu klasik olarak, Two and a half men dizilerde liderliği bırakmadı.
 2. The big bang theory giderek izleyici kaybetse de glee ve modern family yokluğunda 2. sırayı bırakmıyor.
 3. CBS'in arka planda ki komedileri how i met your mother ve Mike & Molly rekabeti devam ediyor sırasıyla 10 ve 11 olarak listede yer aldılar.
 4. Tek CBS hegomanyasına dur diyen dizi NCIS oldu. 9 milyon izleyiciyle ciddi bir rakama ulaşmayı yine başardı.
 5. Biggest Loser'da büyük dizilerin yokluğunda NBC'yi listeye 6.sıradan sokmayı başaran tek dizi.-------------------------------------------------------------------------


NOT: Baştan niye demediniz lan biz reytingleri her gün takip ediyoruz diye, güncellerdim olur biterdi. Neyse şöyle ki: 
Dizilerin hemen hemen hepsinin arada olduğu için güncelleme yapmadım, ancak christmas dolayısıyla önümüzde ki pazartesi'den itibaren günlük güncellemeye devam edeceğim. Hadi takılın sağda solda pazartesi uçup geliyorum.


-------------------------
13 Aralık Pazartesi
 1. Dancing with the Stars yokluğundan How i met your mother saatinde liderliğe kavuşmuş durumda amma ve lakin kendisini hiç geliştirmiyor aynı izleyici ile devam ediyor. bu saatte ciddi bir yapım gelirse how i met your mother taklaya gelebilir. 
 2. İkinci saatte Two and a half men 4.4 gibi ciddi bir rakam ve 14 milyon izleyici ile yine günü lider tamamladı.
 3. Mike & Molly izleyicisini arttırmaya devam ediyor. Bu hafta yine How i met your mother'ı geçerek sükse yaptı.
 4. Son saatte ise Hawaii Five-0 tek başınaydı. Dizi tekrarlarıyla yarıştı ve rahat bir şekilde 2.9 oranına ulaştı.
______________________________________
9 Aralık Perşembe
 1. Dizilerin çoğunun ara vermesi sebebiyle uzun zamandır paylaşamıyordum. Bugün itibariyle dizi olmasa bile paylaşmaya özen göstereceğim.
 2. Perşembe gecesi CBS & NBC çekişmesinin yaşadığı gece olarak yine değişklik göstermese de oranlarda değişmeler oldu.
 3. The Big Bang Theory ilk saatte liderliğini devam ettirse de öncekinden bir hayli az bir orana ulaştı, 4'ten inmeyen dizi bu hafta 3.8 oranında izlendi.
 4. İlk saati Fox'tan Bones 2. olarak yaşamını sürdürdü. Saatinin sonuncusu ise klasik olarak CW dizisi The Vampir Diaries oldu.
 5. İkinci saatte daha doğrusu ilk yarım saatte, $#*! My Dad Says lider oldu hemde 30 Rock gibi bir yapımı geride bırakarak. Aslında son haftalarda daha çok izleniyordu bu hafta onda da düşüş var.
 6. İkinci saati de The Office yıllardır olduğu gibi lider tamamladı, o saatte rakibi yok.
 7. Fringe'e değinmek gerekirse, son perşembe yayınında (Cuma gününe alında) geçen 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaşıp 2.0 oranında izlendi. Bu bile Fringe için azken artık cuma günleri yayınlanacağı için bu oranlar hayal olarak kalır kendisi için.

-------------------------
23 Kasım 2010 Salı


 • Yine Glee kontrolünde geçen bir gece oldu 23 Kasım 2010 gecesi, Kurt ağırlıklı güzel bir bölümle izleyenleri ekran karşısına kilitleyen Glee geceyi lider kapattı
 • Diğer saatte Glee'nin bitmesiyle NCIS ve Dancing With Stars çekişmesi başladı bu yarışta NCIS biraz geride kalarak yarışı 2. sırada bitirdi
 • Bu haftanın değişen tek yeri son saatte The Good Wife'ın zirveyi Dancing With Stars'a kaptırması oldu. Program finali nedeniyle uzayıp son saate sarkınca The Good Wife 2.sırada kaldı.
 • Kanal bazında da Dancing With Stars programı sayesinde ABC oldu onu da Fox takip etti. 
------------------------------------------------------------------------------
22 Kasım 2010 Pazartesi • Dizi bazında Two And a Half Men Zirveyi yine bırakmadı. 
 • İlk saatte ABC DWS show'u liderliği alırken How i Met Your Mother 3.5 ile House'u geçmesi gecenin süprizi oldu, bunda Jorge Garcia'nın konuk oyunculuğu tabii ki çok önemli. Ardından House düşen reytingiyle saati 3.4 ile 3.sırada bitirdi. Chuck ise klasik olarak 1.7 seviyelerinde dolandı.
 • Diğer saatte Two And a Half Men açık ara liderdi, bu saatte yayını devam eden Dancing With Stars TAAHM arkasında kalarak 2.oldu. Bunları Lie to Me ve yine kötü bir oranla 1.7 ile The Event yakip etti, saatin sonuncusu da Gossip Girl tekrar bölümüyle 0.3 oranında izlendi.
 • Mike & Molly ara saatte her hafta reytinglerini arttırmaya devam ediyor, devamlı artan reytingi bu hafta 4.00 gibi mükemmel bir orana ulaştı.
 • Son saatte ise kemik kitlesiyle Hawaii five-0 liderliği devraldı

 • Gecenin Lideri Two And a Half Men ve Dancing With Stars olurken en büyük süprsizi How i Met Your Mother'ın House geçmesi oldu.

---------------------------------------------------------------------------
15-21 Kasım Haftalık Reyting Listesi


 • Modern Famiy yokluğundan dizi zirvesini Glee ele geçirdi.
 • NBC Sunday Night Football her zaman olduğu gibi zirvedeki yerini bırakmadı.
 • Yine zirvenin diğer isimleri football programları ve show programları.
 • Diziler bakımından Klasik geçen haftaydı Komediler Two And a Half Men ve The Big Bang Theory'nin ardından en çok izlenen drama yine Grey's anatomy oldu.
 • Ardından NCIS, Desperate Housewives ve House M.D olarak uzadı liste. 
 • Belki de en büyük süpriz Mike & Molly'nin How i Met Your Mother'ın üzerinde olmasıydı. Böylece izleyici How i Met Your Mother yapımcılarına güzel sinyaller verdi, kısacası anneyi istiyoruz anneyi.


18 Kasım 2010 Perşembe

 • Big Bang yine geceye damgasını vurdu, haftalık reytinglerde Glee ile çekişmesinde geriye kaldı gibi ancak yine geceye damgasını vurmayı başardı ve 4.3 rating ve 13 Milyon izleyiciye ulaştı.
 • X $#*! My Dad Says beklenmedik oranlara ulaşmaya devam ediyor. Açıkçası sadece pilotunu izleyip bu diziden adam olmaz demiştim ancak bu yükselişi tekrar dönüp bir şans vermemi sağlıyor. Deneyebilirsiniz.
 • Grey’s Anatomy yıllardır yaptığını yapıyor ve saatinde zirveyi bırakmıyor,  tabi aynı saatte çok iddialı yapımlar olsa da zirveyi bırakmıyor. Onu Office ve CSI takip ediyor
 • Ülkemizde en çok izlenen ve kişisel olarak favorilerimden olan Fringe kendi pazarında kötü reytingler almaya devam ediyor. Sezonu ortalama 2.2 ile götürürken ve kimseyi tatmin etmezken geçen hafta 1.7'ye kadar düştü ve yeni sezon onay ümitlerini bir hayli azaltmıştı. Bu hafta geçen haftaya göre arttırıp 1.9 yapsa da yine kimseyi tatmin etmedi özellikle FOX'u
 • Gecenin geç ve az izlenen saatlerinin ise lideri The Mentalist oldu. Mentalist 3.0 gibi ciddi biz izlenme oranına ulaştı
16 Kasım 2010 Salı

 • Glee rekor reytingleri toplamaya devam ediyor, bu hafta, haftalık reytingde modern family'i geçeceğini tahmin ettiğim 4.9 gibi bir izlenme oranına ulaştı. Gecenin tek başına galibi GLEE
 • NCI serisi her zamanki izlenme oranlarından dolaşmaktan biraz daha fazlasını yaptı bu hafta ve 4 oranına çok yaklaştı gerçekten güzel bir iş çıkarıyorlar.
 • One Tree Hill ve CW sürünmeye devam ediyor
 • ABC bu sezon Dancing With Stars ile dizilere rakip olmaktan öteye gidemiyor, yine güzel reytingler topladı.
 • CBS ve The Good Wife kendi saati ve kemik izleyici kitlesiyle saatinin lideri.---------------------------------------------------------------------------------------------------

15 Kasın 2010 Pazartesi


 • Günü her zaman olduğu gibi Two and a Half Men ve House ekarte etti ayrıca Mike & Molly'nin yükselişi dikkat çekici. 

 • Event devamlı düşmeye devam ediyor bu hafta yine 1.7 oranıyla kanalı hayal kırıklığıa uğrattı.
 • Gossip Girl ve CW kanalı her zamanki sıfır küsuratlarında dolaşmaya devam etti


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Malumunuz sezon tüm hızıyla devam ederken hepimiz izlediğimiz dizilere şüpheyle bakıyoruz. Hele yeni başladığımız diziler için daha büyük bir şüphe var: "Ya İptal Olursa ?"

Bunun için reytingleri takip etmek zor değil, çoğunuz zaten takip ediyordur ama etmeyenler için haftalık veya küçük hatırlatmalar ile böyle postlar girmenin mantıklı olacağını düşündüm.

Şimdi geçtiğimiz haftaya bir göz atalım;

10 Ekim Pazar

Pazar gecesi özellikle Amerikan halkımızın NFL aşkının tutuştuğunu bilmeyenimiz yoktur, bu nedenle NFL programları her zaman tepelerde görmeye alışığız. Ama özellikle kabloda Mad Men ve Dexter gibi kaliteli yapımlar var. İşte pazar gecesi reytingleri;

KABLODediğim gibi ulusal kanallarda NFL tutkusu her zaman ki gibi seviyelerdeyken Kablo'da Rubicon hariç, Dexter ve Mad Men'de büyük izleyici değişiklikleri yok. Ancak Rubicon etkili bir bölümle iptal olmaktan kurtulma aşamasında iyi bir yok katetti.
Değinmeden geçemeyeceğim Kardashian zımbırtsıda sağlam bir seyirci kitlesine hitap etmeye devam ediyor ve gün geçtikçe bu izleyici sayısı sabitleniyor gibi. Sonumuz hayrola.


11 Ekim Pazartesi

Bugün en yoğun olduğumuz gün kuşkusuz. Birbirinden iddialı yapımlar ekranları şenlendiriyor, kanallar ciddi bir rekabet verirken komediler çok ciddi işler yapıyor. Özellikle CBS günü komedilerle kurtarmaya çalışsa da ABC yine çok iddialı. İşte gecenin reytingleri;Gördüğümüz gibi ABC Dancing with the Stars ve Castle ile geceyi çok rahat şekilde sağlam reytingler ve en çok izlenen kanal olarak noktalamayı başardı.
Tek tek değinmek gerekirse How i Met Your Mother geçen haftadan neredeyse hiç fark olmadan geceyi 3.4 oranla tamamladı. Aynı saatte yayınlanan Dancing with the Stars 3.5 seviyesine yaklaşsa da saatti her zaman olduğu gibi House zirveyi bırakmadı ve 3.6 oranıyla tamamladı.
Chuck düşüşü ise son hızda devam ediyor.

Ardından gelen saatte ise Dancing with the Stars yine geride kaldı ancak bu sefer farklı bir yapım olan Two And a Half Men'e yenildi ancak tabii ki 3.4'ü nü korudu, Two and a half men izlenme oranı ise 4.3 gibi mükemmel bir oran. Aynı saatte yayınlanan yapımlardan The Event ise düşüşünü devam ettirdi ve 2.2 oranını geçemedi ama bu Nbc için normal bir sonuç diyebiliriz. Fox ve CW ise çok gerilerde kalarak Lie to me ile Gossip Girl sırasıyla 2.0 ve 0.9'da kaldı.

Diğer saatte ise Dancing with the Stars reytinginde en üst noktaya ulaştı diğer kanllarda ise tek iddialı yapım olan Mike & Molly gizi gözüktü ama Dancing with the Stars'ı zorlayamasa da 3.5 gibi ciddi bir orana ulaştı.
Not: Kabloda ise Showtime dizisi The Big C bir düşüş yaşayıp geceyi 0.741 Milyon izleyici ile tamamladı 


Tüm günler yazının devamında...
12 Ekim Salı

Salı gecesi pazartesi yoğunluğundan bir nebze nasibini alan bir gün, bu gece ilk saatlerde Glee rüzgarı ile Fox iddialı olsa da sonrasında CBS ciddi anlamda iddialı işte sonuçlar;
İlk saatte Glee açık ara önde olsa da ardından gelen NCIS serisi geceyi komple işgal ediyor diyebiliriz, aslında Glee saatinde de ciddi bir izlenme oranı alan NCIS sonraki saatte açık ara önde tamamlıyor. NCIS:LA saatinde tek rakibi Dancing with the Stars olsa da dün olduğu gibi lider olamıyor.
Gecenin son saatinde ise CBS'nin sezonun iddalı draması The Good Wife zirveyi ele geçiriyor ve CBS'nin yine çok güzel bir gece geçirmesine yardımcı oluyor.

Gece boyunca dikkat çeken noktalar ise Rınning Wilde'ın reytinginin ciddi anlamda düzenli artması, bu salı gecesi rekabetinde ilerleyen haftalarda Fox'a ciddi kazanç olabilir.
One Tree Hill ise düşmeye devam ediyor ve bu hafta 0.9 seviyesine kadar geriledi.

Kabloda ise dizi anlamında en başarılı yapım Sons of Anarchy oldu.


13 Ekim Çarşamba

Çarşamba gecesi tam bir rekabet gecesi, Survivor ile iddialı olan CBS'yi, Modern Family gibi güçlü bir komediyle ABC ve Hell’s Kitchen ile Fox takib etse de CBS bu gece de çok güçlü. İşte sonuçlar;
İlk saatte her zaman olduğu gibi Survivor egale ediyor reytingleri. Ardından Hell’s Kitchen Fox adına ciddi bir kitleye ulaşıyor, arından ABC The Middle ve NBC'den sezonun iddialı ve bir o kadar da vasat yapımı Undercovers takip ediyor. Cİddi anlmada izleyici kaybeden Undercovers topun ucunda diyebiliriz.

Diğer saate ise Modern Family mükemmel bir oran olsa da geçen haftadan az reytingle 4.5 gibi mükemmel bir oranla 1.sırada yer alıyor ama saatin ikici yarısında Abc devreye girip Criminal Minds ile saatin son gelirlerini topluyor. Bu sürelerde lider hep değişse de Hell’s Kitchen Fox adına çok çok güzel oranlar toplamaya devam ediyor ve 2.6-3.5 arası reytinglerle Fox'a gece 2.liği getiriyor.

Gecenin son saatinde ise CBS yine devreye girip The Defenders ile tüm reytingleri toplayıp CBS'ye şanlı bir zafer daha getiriyor.

Kabloda ise South Park ciddi oranlara ulaşmayı başardı (Bölüm çok güzeldi izlemeyenlere özellikle tavsiyemdir)


14 Ekim Perşembe

Özetle CBS - ABC savaşı olan gece olarak tanımlıyorum ben bu geceyi, Türkiye için ise cuma günü daha çok The Big Bang Theory ve Fringe günü olmuştur. İşte gecenin reytingleri;
Tartışmasız sezonun en iyi komedisi The Big Bang Theory her zaman ki gibi mükemmel bir oran ile saatin ilk yarısını önde kapatıyor, ardından hiç aralıksız ekrana gelen Shit My Dad Says resmen The Big Bang Theory rüzgarıyla diğer çeyreğide CBS'ye getirip saatin lideri oluyor.
Bu saatte CBS komedilerini en çok zorlayan Fox'tan Bones ve NBC'nin sezonun en iddialı yapımı diyebileceğim 30 Rock oluyor. 30 Rock yıllardır süregelen istikrarını hiç bozmadan devam ettiriyor ancak bu sezon The Big Bang Theory hemen ardından yayınlanan  Shit My Dad Says ile aynı saatte olması büyük şanssızlık yine de hemen hemen aynı oranda reyting alıyor ki SMDS 3.1 Alırken 30 Rock 3.0 gibi bir oran aldı.

Diğer saatimiz 21:00'da ise bir ABC klasiği Grey’s Anatomy devreye girip saati egale ediyor, aldığı oran ciddi anlamda diğer yapımlara hiç şans tanımayan cinsten. Yine de onu takip eden yapımlar sırasıyla; The Office(diğer yarım saatte Outsourced), CSI ve Fringe.
Fringe sezona kötü başlangıcın ardından kötü devam ediyor, benim ciddi anlamda şüphelerim oluşmaya başladı dizi hakkında, umarım böyle gitmez ama geçen sene de bu civarlarda onay almıştı ancak Fox daha fazla katlanamayabilir.

Son saatte ise Mentalist CBS'ye gece liderliğini perçinleyerek getiriyor tabii ki ABC ile başa baş oranlar aldıkları aşikar.


15 Ekim Cuma

Televizyon izlenme oranlarının en düşük olduğu gün diyebiliriz sanırım, CW gibi kanallar için bulunmaz fırsat tabi, güçlü oranlar görmek imkansız işte reytingler;CW'nin fantastik dizi tutkusunun en büyük halkalarından Smallville ilk saatin çok düşük oranlar lideri, onu CBS'den Medium ve dizi tekrarları takip ediyor.

Diğer saatte ise CSI serisinin altın çocuklarından CSI:NY yine düşük bir izlenme oranı ile ilk sırada yer alıyor, ardından Dateline NBC ve bizim ülkemizde garip bir şekilde çok sevilen ve böyle bir günde bile saatinde ancak üçüncü olabilen bir CW yapımı Supernatural yer alıyor.

Son saatte ise bir kanun adamı hikayesi olan Blue Bloods liderliği CBS'ye getiriyor. Geceyi CSI ve Blue Bloods ortaklığından gelen oranlarla CBS yine lider tamamlıyor, ikincilik ise bekleneceği üzere CW'ye gidiyor.

16 Ekim Cumartesi

Baseball ve Nascar gecesi diyebileceğimiz haftasonu gününde dizi bakımından 1-2 zayıf dizi var. Baseball ve Nascar artı dizi tekrarı reytinglerini merak edenlere işte sonuçlar;İşte bir haftayı da böyle geride bıraktık, çok büyük değişiklikler olmasa da izleyici oranlarında oynamalar yeni stratejik atakları beraberinde getirecek gibi. 
NBC yaptığı hamlelerde başarısız olmaya devam ediyor, özellikle yeni dizileri devamlı düşüşte, Event düşüşü bariz ortaya çıktı bu hafta baklım ocakta başlayacak yeni yapımları için süpriz iptaller çıkar mı ?

Bu hafta ve sonra ki hafta çok önemli sonuçlar olacak, ardından büyük diziler NFL maçları nedeniyle araya girecek be bu ara yeni dizilerin işine yaraya da bilir, maç yayınlarından terste tepebilir, o yüzden normal geçecek 2 hafta hayati önemde olabilir.

Her hafta böyle sıkıcı yazılar yazmayı düşünmesem de sizlere reytingleri aktarmaya devam edeceğim. Umarım herşey gönlünüzce olur ve sevdiğiniz diziler istediğiniz oranlara ulaşır...

Ek Sayfalar

Bu blogdaki yazılar Kamil Akar'a aittir ama ego şişkinliği yapmaya lüzum yok, Copy Paste serbesttir. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hayallerine dokun, bloğuma dokunma

Gelecek Bölüm Promoları

Gelecek Bölüm Promoları
Güncelleme: BUGÜN (Fringe ve "V")

Followers

En Çok Okunanlar

İnternette Sansüre Hayır!

sansüre hayir

Twitter Şeysi

Video İzleme Zımbırtısı

Hayata Anlam Katanlar-1

Hayata Anlam Katanlar-2

Hayata Anlam Katanlar-3

Hayata Anlam Katanlar-3

Büyük Efsane'M

Hakkımda

Kısaca asosyal, okumayı ve yazmayı seven, 7/24 dizi izlese sıkılmayan, filmler hayatının gidişatını etkileyen, futboldan vazgeçemeyen bir kişiliğim :) Kendim için birşeyler karalıyorum, okuyan olursa ne âlâ, okuyan olmazsa ileride döner döner kendim okurum demiş ve başmışımdır... Başta dediğim gibi... Sadece ego tatmini!