10-17 Ekim Reytingleri


Malumunuz sezon tüm hızıyla devam ederken hepimiz izlediğimiz dizilere şüpheyle bakıyoruz. Hele yeni başladığımız diziler için daha büyük bir şüphe var: "Ya İptal Olursa ?"

Bunun için reytingleri takip etmek zor değil, çoğunuz zaten takip ediyordur ama etmeyenler için haftalık veya küçük hatırlatmalar ile böyle postlar girmenin mantıklı olacağını düşündüm.

Şimdi geçtiğimiz haftaya bir göz atalım;

10 Ekim Pazar

Pazar gecesi özellikle Amerikan halkımızın NFL aşkının tutuştuğunu bilmeyenimiz yoktur, bu nedenle NFL programları her zaman tepelerde görmeye alışığız. Ama özellikle kabloda Mad Men ve Dexter gibi kaliteli yapımlar var. İşte pazar gecesi reytingleri;

KABLODediğim gibi ulusal kanallarda NFL tutkusu her zaman ki gibi seviyelerdeyken Kablo'da Rubicon hariç, Dexter ve Mad Men'de büyük izleyici değişiklikleri yok. Ancak Rubicon etkili bir bölümle iptal olmaktan kurtulma aşamasında iyi bir yok katetti.
Değinmeden geçemeyeceğim Kardashian zımbırtsıda sağlam bir seyirci kitlesine hitap etmeye devam ediyor ve gün geçtikçe bu izleyici sayısı sabitleniyor gibi. Sonumuz hayrola.


11 Ekim Pazartesi

Bugün en yoğun olduğumuz gün kuşkusuz. Birbirinden iddialı yapımlar ekranları şenlendiriyor, kanallar ciddi bir rekabet verirken komediler çok ciddi işler yapıyor. Özellikle CBS günü komedilerle kurtarmaya çalışsa da ABC yine çok iddialı. İşte gecenin reytingleri;Gördüğümüz gibi ABC Dancing with the Stars ve Castle ile geceyi çok rahat şekilde sağlam reytingler ve en çok izlenen kanal olarak noktalamayı başardı.
Tek tek değinmek gerekirse How i Met Your Mother geçen haftadan neredeyse hiç fark olmadan geceyi 3.4 oranla tamamladı. Aynı saatte yayınlanan Dancing with the Stars 3.5 seviyesine yaklaşsa da saatti her zaman olduğu gibi House zirveyi bırakmadı ve 3.6 oranıyla tamamladı.
Chuck düşüşü ise son hızda devam ediyor.

Ardından gelen saatte ise Dancing with the Stars yine geride kaldı ancak bu sefer farklı bir yapım olan Two And a Half Men'e yenildi ancak tabii ki 3.4'ü nü korudu, Two and a half men izlenme oranı ise 4.3 gibi mükemmel bir oran. Aynı saatte yayınlanan yapımlardan The Event ise düşüşünü devam ettirdi ve 2.2 oranını geçemedi ama bu Nbc için normal bir sonuç diyebiliriz. Fox ve CW ise çok gerilerde kalarak Lie to me ile Gossip Girl sırasıyla 2.0 ve 0.9'da kaldı.

Diğer saatte ise Dancing with the Stars reytinginde en üst noktaya ulaştı diğer kanllarda ise tek iddialı yapım olan Mike & Molly gizi gözüktü ama Dancing with the Stars'ı zorlayamasa da 3.5 gibi ciddi bir orana ulaştı.
Not: Kabloda ise Showtime dizisi The Big C bir düşüş yaşayıp geceyi 0.741 Milyon izleyici ile tamamladı 


Tüm günler yazının devamında...12 Ekim Salı

Salı gecesi pazartesi yoğunluğundan bir nebze nasibini alan bir gün, bu gece ilk saatlerde Glee rüzgarı ile Fox iddialı olsa da sonrasında CBS ciddi anlamda iddialı işte sonuçlar;
İlk saatte Glee açık ara önde olsa da ardından gelen NCIS serisi geceyi komple işgal ediyor diyebiliriz, aslında Glee saatinde de ciddi bir izlenme oranı alan NCIS sonraki saatte açık ara önde tamamlıyor. NCIS:LA saatinde tek rakibi Dancing with the Stars olsa da dün olduğu gibi lider olamıyor.
Gecenin son saatinde ise CBS'nin sezonun iddalı draması The Good Wife zirveyi ele geçiriyor ve CBS'nin yine çok güzel bir gece geçirmesine yardımcı oluyor.

Gece boyunca dikkat çeken noktalar ise Rınning Wilde'ın reytinginin ciddi anlamda düzenli artması, bu salı gecesi rekabetinde ilerleyen haftalarda Fox'a ciddi kazanç olabilir.
One Tree Hill ise düşmeye devam ediyor ve bu hafta 0.9 seviyesine kadar geriledi.

Kabloda ise dizi anlamında en başarılı yapım Sons of Anarchy oldu.


13 Ekim Çarşamba

Çarşamba gecesi tam bir rekabet gecesi, Survivor ile iddialı olan CBS'yi, Modern Family gibi güçlü bir komediyle ABC ve Hell’s Kitchen ile Fox takib etse de CBS bu gece de çok güçlü. İşte sonuçlar;
İlk saatte her zaman olduğu gibi Survivor egale ediyor reytingleri. Ardından Hell’s Kitchen Fox adına ciddi bir kitleye ulaşıyor, arından ABC The Middle ve NBC'den sezonun iddialı ve bir o kadar da vasat yapımı Undercovers takip ediyor. Cİddi anlmada izleyici kaybeden Undercovers topun ucunda diyebiliriz.

Diğer saate ise Modern Family mükemmel bir oran olsa da geçen haftadan az reytingle 4.5 gibi mükemmel bir oranla 1.sırada yer alıyor ama saatin ikici yarısında Abc devreye girip Criminal Minds ile saatin son gelirlerini topluyor. Bu sürelerde lider hep değişse de Hell’s Kitchen Fox adına çok çok güzel oranlar toplamaya devam ediyor ve 2.6-3.5 arası reytinglerle Fox'a gece 2.liği getiriyor.

Gecenin son saatinde ise CBS yine devreye girip The Defenders ile tüm reytingleri toplayıp CBS'ye şanlı bir zafer daha getiriyor.

Kabloda ise South Park ciddi oranlara ulaşmayı başardı (Bölüm çok güzeldi izlemeyenlere özellikle tavsiyemdir)


14 Ekim Perşembe

Özetle CBS - ABC savaşı olan gece olarak tanımlıyorum ben bu geceyi, Türkiye için ise cuma günü daha çok The Big Bang Theory ve Fringe günü olmuştur. İşte gecenin reytingleri;
Tartışmasız sezonun en iyi komedisi The Big Bang Theory her zaman ki gibi mükemmel bir oran ile saatin ilk yarısını önde kapatıyor, ardından hiç aralıksız ekrana gelen Shit My Dad Says resmen The Big Bang Theory rüzgarıyla diğer çeyreğide CBS'ye getirip saatin lideri oluyor.
Bu saatte CBS komedilerini en çok zorlayan Fox'tan Bones ve NBC'nin sezonun en iddialı yapımı diyebileceğim 30 Rock oluyor. 30 Rock yıllardır süregelen istikrarını hiç bozmadan devam ettiriyor ancak bu sezon The Big Bang Theory hemen ardından yayınlanan  Shit My Dad Says ile aynı saatte olması büyük şanssızlık yine de hemen hemen aynı oranda reyting alıyor ki SMDS 3.1 Alırken 30 Rock 3.0 gibi bir oran aldı.

Diğer saatimiz 21:00'da ise bir ABC klasiği Grey’s Anatomy devreye girip saati egale ediyor, aldığı oran ciddi anlamda diğer yapımlara hiç şans tanımayan cinsten. Yine de onu takip eden yapımlar sırasıyla; The Office(diğer yarım saatte Outsourced), CSI ve Fringe.
Fringe sezona kötü başlangıcın ardından kötü devam ediyor, benim ciddi anlamda şüphelerim oluşmaya başladı dizi hakkında, umarım böyle gitmez ama geçen sene de bu civarlarda onay almıştı ancak Fox daha fazla katlanamayabilir.

Son saatte ise Mentalist CBS'ye gece liderliğini perçinleyerek getiriyor tabii ki ABC ile başa baş oranlar aldıkları aşikar.


15 Ekim Cuma

Televizyon izlenme oranlarının en düşük olduğu gün diyebiliriz sanırım, CW gibi kanallar için bulunmaz fırsat tabi, güçlü oranlar görmek imkansız işte reytingler;CW'nin fantastik dizi tutkusunun en büyük halkalarından Smallville ilk saatin çok düşük oranlar lideri, onu CBS'den Medium ve dizi tekrarları takip ediyor.

Diğer saatte ise CSI serisinin altın çocuklarından CSI:NY yine düşük bir izlenme oranı ile ilk sırada yer alıyor, ardından Dateline NBC ve bizim ülkemizde garip bir şekilde çok sevilen ve böyle bir günde bile saatinde ancak üçüncü olabilen bir CW yapımı Supernatural yer alıyor.

Son saatte ise bir kanun adamı hikayesi olan Blue Bloods liderliği CBS'ye getiriyor. Geceyi CSI ve Blue Bloods ortaklığından gelen oranlarla CBS yine lider tamamlıyor, ikincilik ise bekleneceği üzere CW'ye gidiyor.

16 Ekim Cumartesi

Baseball ve Nascar gecesi diyebileceğimiz haftasonu gününde dizi bakımından 1-2 zayıf dizi var. Baseball ve Nascar artı dizi tekrarı reytinglerini merak edenlere işte sonuçlar;İşte bir haftayı da böyle geride bıraktık, çok büyük değişiklikler olmasa da izleyici oranlarında oynamalar yeni stratejik atakları beraberinde getirecek gibi. 
NBC yaptığı hamlelerde başarısız olmaya devam ediyor, özellikle yeni dizileri devamlı düşüşte, Event düşüşü bariz ortaya çıktı bu hafta baklım ocakta başlayacak yeni yapımları için süpriz iptaller çıkar mı ?

Bu hafta ve sonra ki hafta çok önemli sonuçlar olacak, ardından büyük diziler NFL maçları nedeniyle araya girecek be bu ara yeni dizilerin işine yaraya da bilir, maç yayınlarından terste tepebilir, o yüzden normal geçecek 2 hafta hayati önemde olabilir.

Her hafta böyle sıkıcı yazılar yazmayı düşünmesem de sizlere reytingleri aktarmaya devam edeceğim. Umarım herşey gönlünüzce olur ve sevdiğiniz diziler istediğiniz oranlara ulaşır...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben sadece benim sık yayınınızı ekledi. Ben gerçekten mesaj okumaktan zevk alırım.

Adsız dedi ki...

Güzel bilgi;) zaman ... için teşekkürler;)

Ek Sayfalar

Bu blogdaki yazılar Kamil Akar'a aittir ama ego şişkinliği yapmaya lüzum yok, Copy Paste serbesttir. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hayallerine dokun, bloğuma dokunma

Gelecek Bölüm Promoları

Gelecek Bölüm Promoları
Güncelleme: BUGÜN (Fringe ve "V")

Followers

En Çok Okunanlar

İnternette Sansüre Hayır!

sansüre hayir

Twitter Şeysi

Video İzleme Zımbırtısı

Hayata Anlam Katanlar-1

Hayata Anlam Katanlar-2

Hayata Anlam Katanlar-3

Hayata Anlam Katanlar-3

Büyük Efsane'M

Hakkımda

Kısaca asosyal, okumayı ve yazmayı seven, 7/24 dizi izlese sıkılmayan, filmler hayatının gidişatını etkileyen, futboldan vazgeçemeyen bir kişiliğim :) Kendim için birşeyler karalıyorum, okuyan olursa ne âlâ, okuyan olmazsa ileride döner döner kendim okurum demiş ve başmışımdır... Başta dediğim gibi... Sadece ego tatmini!